MINISTRANCI I LEKTORZY

Ministranci i lektorzy to jedna z grup należących do Służby Liturgicznej,  której celem jest posługiwanie przy ołtarzu. Stanowią ją:

- Kandydaci. Ta grupa skupia tych, którzy pragną włączyć się w czynna posługę liturgiczną.

- Ministranci.    Zadaniem ministranta jest obsługa zgromadzenia liturgicznego w zakresie: dzwonienia dzwonkami i gongiem, obsługi przygotowania darów, trzymania pateny podczas komunii, pomocy księdzu przy puryfikacji (w zakresie nalania wody do kielicha, lub odebrania go z ołtarza), noszenia świec, trzymanie i podawanie insygniów biskupich (podczas Mszy św. sprawowanej przez biskupa), podawanie kadzidła i okadzanie, niesienia kociołka podczas pokropienia, niesienia krzyża w procesji.

- Lektorzy.   Jego zadaniem jest czytanie czytań podczas Mszy Świętej, za wyjątkiem Ewangelii. Może także w procesji nieść lekcjonarz i ewangeliarz, wykonywać modlitwę wiernych. Gdy nie ma psalmisty, wówczas lektor może wykonać śpiew między czytaniami.

Stroje:

·         komża. Komża to podstawowy strój ministranta. Krótka alba o szerokich rękawach w kolorze białym, symbolizującym czystość duszy.

·         Kołnierz (Peleryna).  Kołnierz jest zakładany na komżę, zakrywa on ramiona.

·         Rewerenda.  Rewerenda to rodzaj spódnicy dopełniającej strój. Jej kolor uzależniony jest od okresu liturgicznego.

·         Alba ministrancka. Długa biała szata przepasana pasem lub sznurem liturgiczny. Alba jest noszona przeważnie przez lektora i ceremoniarza.

Dziesięć przykazań ministranta:

Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swe obowiązki służby ołtarza.

Ministrant służy Chrystusowi Panu w ludziach.

Ministrant rozwija w sobie boże życie.

Ministrant pracuje nad swoim charakterem i czuwa nad czystością serca i duszy.

Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.

Ministrant modli się za ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

Ministrant jest dobrym synem i bratem.

Ministrant swoją chrześcijańską postawą wnosi wszędzie prawdziwą radość.

Ministrant przez swoją pilność i sumienność staje się przykładem dla innych.

Ministrant podobnie jak kapłan stara się być niejako drugim Chrystusem.

Pięć przykazań lektora:

Lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego.

Lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań.

Lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje czystości swojego języka.

Lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swych obowiązków.

Lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym.

Ojciec  Święty Jan Paweł II do służby liturgicznej:

“Wasza służba jest czymś szczególnym, co pozwala wam doświadczyć z bliska obecności i skutecznego działania Chrystusa w liturgii, w szczególności w Eucharystii.”

“Wypełniając waszą służbę liturgiczną, jesteście współpracownikami kapłana, ale przede wszystkim jesteście sługami Jezusa. Zachęcam więc was, abyście pielęgnowali głęboką przyjaźń z Nim, uznając w Nim prawdziwego przyjaciela, który jest przy waszym boku tak w pięknych, jak i w trudnych chwilach. Pamiętajcie: On potrzebuje dzieci i młodzieży, którzy oprócz służby przy ołtarzu, staną się także sługami ołtarza, oddając się całkowicie na jego służbę, aby głosić Ewangelię i rozdzielać łaskę Bożą w całym świecie.”

Ministranci i Lektorzy naszej Parafii podzieleni są na dwie grupy: Gozdnica i Lipna. Opiekunem tych grup jest Ksiądz Mateusz Stopa CM. Spotkania formacyjne odbywają się w soboty. Próby i inne spotkania po uprzednim uzgodnieniu i według potrzeb. Chętni do wstąpienia do grupy ministrantów i lektorów proszeni są o zgłoszenie się do Księdza opiekuna.

Przyjęcie do grona ministrantów

Przygotowanie kredy i kadzidła