Żywy Różaniec
„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. (Statuty)
Żywy Różaniec to wspólnota założona prze bł. Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 roku, zatwierdzona przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku.
Członkowie wspólnoty Żywego Różańca podzieleni są na grupy po 20 osób czyli tyle ile jest tajemnic w różańcu. Grupa ta nosi nazwę „Róża”. Każda z osób należąca do „Róży” odmawia i rozważa codziennie jedną tajemnicę różańcową. Zelator, czyli osoba stojąca na czele „Róży” czuwa, nad przydzieleniem poszczególnych tajemnic, tak, aby wszystkie tajemnice były codziennie odmówione. Każdy członek „Róży odmawia przez miesiąc tę sama tajemnicę. Raz w miesiącu Róże spotykają się na wspólnej modlitwie i zmianie tajemnic.
„Zgodnie z pragnieniem założycielki Żywego Różańca, bł. Pauliny Jaricot, która chciała „uczynić różaniec modlitwą wszystkich” i „poprzez różaniec odnowić wiarę”, Żywy Różaniec podkreśla wspólnotowy charakter rozważania tajemnic różańcowych. Choć każdy z członków Żywego Różańca modli się tajemnicą, która jemu przypadła, w miejscu i czasie przez siebie wybranym, to jednak istotną dla Żywego Różańca jest więź modlitewna, rozumiana jako świadomość wspólnej modlitwy w podjętych intencjach.” (Statuty)
W łączności z całym Kościołem wszyscy członkowie „Róż” podejmują jako główną intencję swoich modlitw, intencje polecane przez papieża. Podczas spotkania wszystkich „Róż” podejmowana jest wspólnie wybrana druga intencja uwzględniająca potrzeby, problemy, sytuację naszej Parafii.
Zgodnie z zamysłem założycielki bł. Pauliny Jaricot program duchowy Żywego Różańca obejmuje:
- wypraszanie miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Bożej;
- troskę o wzrost wiary w duszach ludzkich;
- krzewienie modlitwy różańcowej;
- wspieranie misyjnej działalności Kościoła;
- troskę o wierność nauczaniu Kościoła
ZADANIA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW ŻWYWEGO RÓŻAŃCA :
- codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego;
- udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic;
- uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła;
- rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej;
- odważne stawanie w obronie wiary;
- udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży (koła);
PRZYWILEJE CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA :
Każdy z członków Żywego Różańca, na podstawie przywileju udzielonego przez Stolicę Apostolską (Dekret Penitencjarii Apostolskiej z dnia 25.10.1967), może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu:
- przyjęcia do Stowarzyszenia Żywego Różańca;
- uroczystości Narodzenia Pańskiego;
- uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego;
- uroczystości Zwiastowania Pańskiego;
- uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
- wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej;
- uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny;
- święta Ofiarowania Pańskiego.
Spotkania wszystkich Róż odbywają się w I niedzielę miesiąca (W Gozdnicy o g. 17.00, w Lipnej po Mszy świętej o g. 9.30). W czasie tego spotkania dokonywana jest zmiana tajemnic. Członkowie Róż lub tylko Zelatorzy spotykają się w dniu wyznaczonym przez moderatora parafialnego. Poszczególne Róże spotykają się także w dniu wyznaczonym przez Zelatora.
Osoby pragnące wstąpić do Żywego Różańca, mogą to uczynić zgłaszając się do Zelatora poszczególnej Róży. Mogą też jeżeli jest ich 20 osób utworzyć nową Różę w porozumieniu z księdzem proboszczem, który aktualnie pełni funkcję moderatora parafialnego wszystkich Róż.
GOZDNICA
Róża MB Nieustającej Pomocy
Róża MB Królowej Polski
Róża MB Fatimskiej
Róża św. Małgorzaty
Róża św. Elżbiety
Róża św. Anny
Róża św. Józefa
LIPNA
Róża św. Teresy
Róża św. Anny
Róża św. Katarzyny i św. Józefa
Intencje modlitwy na miesiąc wrzesień 2024:
Intencja papieska: Za cierpiąca ziemię.
Intencja parafialna:
Róże w Gozdnicy: Dzieci, młodzież, nauczyciele, wychowawcy. O docenienie miejsca nauki religii w szkołach.
Róże w Lipnej: Dzieci, młodzież, nauczyciele, wychowawcy. O docenienie miejsca nauki religii w szkołach.